Image of Acer Predator PT14-51-76FK Intel® Core™ i7 i7-13700H Laptop 35.6 cm (14") WQXGA 32 GB LPDDR5-SDRAM 1 TB SSD NVIDIA GeForce RTX 4070 Wi-Fi 6E (802.11ax) Windows 11 Home Silver
Acer Predator PT14-51-76FK Intel® Core™ i7 i7-13700H Laptop 35.6 cm (14") WQXGA 32 GB LPDDR5-SDRAM 1 TB SSD NVIDIA GeForce RTX 4070 Wi-Fi 6E (802.11ax) Windows 11 Home Silver
Gaming Laptop Clamshell Silver. Intel® Core™ i7 i7-13700H 2.4 GHz. 35.6 cm (14") WQXGA 2560 x 1600 pixels IPS 16:10. 32 GB LPDDR5-SDRAM. 1 TB SSD. NVIDIA GeForce RTX 4070 8 GB Intel Iris Xe Graphics. Wi-Fi 6E (802.11ax) Bluetooth 5.1. Lithium-Ion (Li-Ion) 76 Wh 7.5 h 230 W. Windows 11 Home. Design. Market positioning. Gaming. Form factor. Clamshell. Product colour. Silver. Product type. Laptop. Display. Maximum refresh rate. 165 Hz. Display diagonal (metric). 35.6 cm. Native aspect ratio. 16:10. Panel type. IPS. Display technology marketing name. ComfyView. HD type. WQXGA. Touchscreen. No. Display resolution. 2560 x 1600 pixels. Display diagonal. 35.6 cm (14"). Processor. Processor base power. 45 W. Maximum turbo power. 115 W. Processor cache type. Smart Cache. Processor cache. 24 MB. Efficient-core Max Turbo Frequency. 3.7 GHz. Performance-core Max Turbo Frequency. 5 GHz. Efficient cores. 8. Performance cores. 6. Processor frequency. 2.4 GHz. Processor cores. 14. Processor model. i7-13700H. Processor generation. 13th gen Intel® Core™ i7. Processor family. Intel® Core™ i7. Processor manufacturer. Intel. Memory. Internal memory type. LPDDR5-SDRAM. Internal memory. 32 GB. Storage. Compatible memory cards. MicroSD (TransFlash). Card reader integrated. Yes. Optical drive type. No. SSD form factor. M.2. SSD interface. PCI Express. NVMe. Yes. SSD capacity. 1 TB. Number of SSDs installed. 1. Total SSDs capacity. 1 TB. Storage media. SSD. Total storage capacity. 1 TB. Graphics. On-board graphics card model. Intel Iris Xe Graphics. Discrete graphics memory type. GDDR6. Discrete graphics card memory. 8 GB. Discrete graphics card model. NVIDIA GeForce RTX 4070. Discrete GPU manufacturer. NVIDIA. Discrete graphics card. Yes. On-board graphics card. Yes. Audio. Built-in microphone. Yes. Number of built-in speakers. 2. Camera. Front camera. Yes. Network. Bluetooth version. 5.1. Bluetooth. Yes. Wi-Fi standards. Wi-Fi 6E (802.11ax). Top Wi-Fi standard. Wi-Fi 6E (802.11ax). Mobile network connection. No. Ports & interfaces. Combo headphone/mic port. Yes. HDMI ports quantity. 1. USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity. 1. USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity. 2. Keyboard. Keyboard backlit colour. RGB. Numeric keypad. No. Keyboard backlit. Yes. Pointing device. Touchpad. Software. Operating system installed. Windows 11 Home. Battery. Battery life (max). 7.5 h. Battery capacity. 76 Wh. Battery technology. Lithium-Ion (Li-Ion). Power. AC adapter power. 230 W. Security. Password protection type. BIOS, Supervisor, User. Password protection. Yes. Trusted Platform Module (TPM). Yes. Cable lock slot type. Kensington. Cable lock slot. Yes. Weight & dimensions. Height. 19.9 mm. Depth. 227 mm. Width. 313.5 mm. Weight. 1.7 kg. General. Product family. Predator
Retailer Retailer Product Description Price
Related Products
Image of Acer Predator PH16-72 Intel® Core™ i9 i9-14900HX Laptop 40.6 cm (16") WQXGA 16 GB DDR5-SDRAM 1 TB SSD NVIDIA GeForce RTX 4070 Wi-Fi 6 (802.11ax) Windows 11 Home Black
Acer Predator PH16-72 Intel® Core™ i9 i9-14900HX Laptop 40.6 cm (16") WQXGA 16 GB DDR5-SDRAM 1 TB SSD NVIDIA GeForce RTX 4070 Wi-Fi 6 (802.11ax) Windows 11 Home Black
Windows 11 Home 64-bit. Intel Core i9-14900HX (36MB Cache). 40.6 cm (16") WQXGA 2560 x 1600, NVIDIA GeForce RTX 4070 (8GB GDDR6). 16GB DDR5-SDRAM & 1000GB SSD. Dive into the future of gaming with the Helios 16 AI gaming laptop / PC, backed by DLSS 3 technology....
More Information
Image of Acer Predator Helios Neo 16 PHN16-72 Intel® Core™ i9 i9-14900HX Laptop 40.6 cm (16") WQXGA 16 GB DDR5-SDRAM 1 TB SSD NVIDIA GeForce RTX 4070 Wi-Fi 6 (802.11ax) Windows 11 Home Black
Acer Predator Helios Neo 16 PHN16-72 Intel® Core™ i9 i9-14900HX Laptop 40.6 cm (16") WQXGA 16 GB DDR5-SDRAM 1 TB SSD NVIDIA GeForce RTX 4070 Wi-Fi 6 (802.11ax) Windows 11 Home Black
Windows 11 Home 64-bit. Intel Core i9-14900HX (36MB Cache). 40.6 cm (16") WQXGA 2560 x 1600 IPS, NVIDIA GeForce RTX 4070 (8GB GDDR6). 16GB DDR5-SDRAM & 1000GB SSD. Unleash the future of gaming with the Predator Helios Neo 16. Dive into a neon-lit world...
More Information
Image of Acer Predator PH16-71-91C8 Intel® Core™ i9 i9-13900HX Laptop 40.6 cm (16") WQXGA 16 GB DDR5-SDRAM 1 TB SSD NVIDIA GeForce RTX 4070 Wi-Fi 6 (802.11ax) Windows 11 Home Black
Acer Predator PH16-71-91C8 Intel® Core™ i9 i9-13900HX Laptop 40.6 cm (16") WQXGA 16 GB DDR5-SDRAM 1 TB SSD NVIDIA GeForce RTX 4070 Wi-Fi 6 (802.11ax) Windows 11 Home Black
Gaming Laptop Clamshell Black. Intel® Core™ i9 i9-13900HX 2.2 GHz. 40.6 cm (16") WQXGA 2560 x 1600 pixels IPS Matt 16:10. 16 GB DDR5-SDRAM. 1 TB SSD. NVIDIA GeForce RTX 4070 8 GB Intel® UHD Graphics. Wi-Fi 6 (802.11ax) Ethernet LAN 10,100,1000 Mbit/s...