Image of Acer Predator PH16-71-91C8 Intel® Core™ i9 i9-13900HX Laptop 40.6 cm (16") WQXGA 16 GB DDR5-SDRAM 1 TB SSD NVIDIA GeForce RTX 4070 Wi-Fi 6 (802.11ax) Windows 11 Home Black
Acer Predator PH16-71-91C8 Intel® Core™ i9 i9-13900HX Laptop 40.6 cm (16") WQXGA 16 GB DDR5-SDRAM 1 TB SSD NVIDIA GeForce RTX 4070 Wi-Fi 6 (802.11ax) Windows 11 Home Black
Gaming Laptop Clamshell Black. Intel® Core™ i9 i9-13900HX 2.2 GHz. 40.6 cm (16") WQXGA 2560 x 1600 pixels IPS Matt 16:10. 16 GB DDR5-SDRAM. 1 TB SSD. NVIDIA GeForce RTX 4070 8 GB Intel® UHD Graphics. Wi-Fi 6 (802.11ax) Ethernet LAN 10,100,1000 Mbit/s Bluetooth 5.1. Lithium-Ion (Li-Ion) 90 Wh 5 h 330 W. Windows 11 Home 64-bit. Design. Market positioning. Gaming. Form factor. Clamshell. Product colour. Black. Product type. Laptop. Display. Maximum refresh rate. 240 Hz. Display surface. Matt. Native aspect ratio. 16:10. Panel type. IPS. Display technology marketing name. ComfyView. HD type. WQXGA. Display resolution. 2560 x 1600 pixels. Display diagonal. 40.6 cm (16"). Processor. Processor base power. 55 W. Maximum turbo power. 157 W. Processor cache type. Smart Cache. Processor cache. 36 MB. Efficient-core Max Turbo Frequency. 3.9 GHz. Performance-core Max Turbo Frequency. 5.4 GHz. Efficient cores. 16. Performance cores. 8. Processor frequency. 2.2 GHz. Processor cores. 24. Processor model. i9-13900HX. Processor generation. 13th gen Intel® Core™ i9. Processor family. Intel® Core™ i9. Processor manufacturer. Intel. Memory. Maximum internal memory. 32 GB. Memory slots. 2x SO-DIMM. Memory form factor. SO-DIMM. Internal memory type. DDR5-SDRAM. Internal memory. 16 GB. Storage. Compatible memory cards. MicroSD (TransFlash). Card reader integrated. Yes. Optical drive type. No. SSD form factor. M.2. SSD interface. PCI Express. NVMe. Yes. SSD capacity. 1 TB. Number of SSDs installed. 1. Total SSDs capacity. 1 TB. Storage media. SSD. Total storage capacity. 1 TB. Graphics. On-board graphics card model. Intel® UHD Graphics. Discrete graphics memory type. GDDR6. Discrete graphics card memory. 8 GB. Discrete graphics card model. NVIDIA GeForce RTX 4070. Discrete GPU manufacturer. NVIDIA. Discrete graphics card. Yes. On-board graphics card. Yes. Audio. Built-in microphone. Yes. Number of built-in speakers. 2. Audio system. True Harmony. Camera. Front camera. Yes. Network. Bluetooth version. 5.1. Bluetooth. Yes. Ethernet LAN data rates. 10,100,1000 Mbit/s. Ethernet LAN. Yes. Wi-Fi standards. Wi-Fi 6 (802.11ax). Top Wi-Fi standard. Wi-Fi 6 (802.11ax). Mobile network connection. No. Ports & interfaces. Combo headphone/mic port. Yes. Headphone outputs. 1. HDMI ports quantity. 1. Ethernet LAN (RJ-45) ports. 1. USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity. 2. USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity. 2. USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity. 1. USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity. 1. Keyboard. Keyboard backlit colour. RGB. Numeric keypad. Yes. Keyboard backlit. Yes. Pointing device. Touchpad. Software. Operating system architecture. 64-bit. Operating system installed. Windows 11 Home. Battery. Battery life (max). 5 h. Battery capacity. 90 Wh. Battery technology. Lithium-Ion (Li-Ion). Power. DC-in jack. Yes. AC adapter power. 330 W. Security. Password protection type. BIOS, Supervisor, User. Password protection. Yes. Cable lock slot type. Kensington. Cable lock slot. Yes. Weight & dimensions. Height. 26.9 mm. Depth. 278.7 mm. Width. 357.8 mm. Weight. 2.6 kg. General. Product family. Predator. Product series. Helios 16
Retailer Retailer Product Description Price
Related Products
Image of Acer Predator PH16-71 Intel® Core™ i9 i9-13900HX Laptop 40.6 cm (16") WQXGA 16 GB DDR5-SDRAM 1 TB SSD NVIDIA GeForce RTX 4080 Wi-Fi 6 (802.11ax) Windows 11 Home Black
Acer Predator PH16-71 Intel® Core™ i9 i9-13900HX Laptop 40.6 cm (16") WQXGA 16 GB DDR5-SDRAM 1 TB SSD NVIDIA GeForce RTX 4080 Wi-Fi 6 (802.11ax) Windows 11 Home Black
Windows 11 Home 64-bit. Intel Core i9-13900HX (36MB Cache). 40.6 cm (16") WQXGA 2560 x 1600, NVIDIA GeForce RTX 4080 (12GB GDDR6). 16GB DDR5-SDRAM & 1000GB SSD. See why the Helios 16 with DLSS 3 is one of the most powerful gaming laptops. It comes fully...
More Information
Image of Acer Predator PH16-71 Intel® Core™ i9 i9-13900HX Laptop 40.6 cm (16") WQXGA 32 GB DDR5-SDRAM 2 TB SSD NVIDIA GeForce RTX 4080 Wi-Fi 6 (802.11ax) Windows 11 Home Black
Acer Predator PH16-71 Intel® Core™ i9 i9-13900HX Laptop 40.6 cm (16") WQXGA 32 GB DDR5-SDRAM 2 TB SSD NVIDIA GeForce RTX 4080 Wi-Fi 6 (802.11ax) Windows 11 Home Black
Windows 11 Home 64-bit. Intel Core i9-13900HX (36MB Cache). 40.6 cm (16") WQXGA 2560 x 1600, NVIDIA GeForce RTX 4080 (12GB GDDR6). 32GB DDR5-SDRAM & 2000GB SSD. See why the Helios 16 with DLSS 3 is one of the most powerful gaming laptops. It comes fully...
More Information
Image of Acer Predator PH16-72 Intel® Core™ i9 i9-14900HX Laptop 40.6 cm (16") WQXGA 16 GB DDR5-SDRAM 1 TB SSD NVIDIA GeForce RTX 4070 Wi-Fi 6 (802.11ax) Windows 11 Home Black
Acer Predator PH16-72 Intel® Core™ i9 i9-14900HX Laptop 40.6 cm (16") WQXGA 16 GB DDR5-SDRAM 1 TB SSD NVIDIA GeForce RTX 4070 Wi-Fi 6 (802.11ax) Windows 11 Home Black
Windows 11 Home 64-bit. Intel Core i9-14900HX (36MB Cache). 40.6 cm (16") WQXGA 2560 x 1600, NVIDIA GeForce RTX 4070 (8GB GDDR6). 16GB DDR5-SDRAM & 1000GB SSD. Dive into the future of gaming with the Helios 16 AI gaming laptop / PC, backed by DLSS 3 technology....