Image of 3M BP173W9B display privacy filter 43.9 cm (17.3") Laptop Frameless display privacy filter
3M BP173W9B display privacy filter 43.9 cm (17.3") Laptop Frameless display privacy filter
Enables incredibly vivid screen viewing with proprietary technology that enables 85% transmission of the device's brightness. On average, 25% more brightness than the other black privacy filters on the market. Nanolouver technology that powers a premium visual experience, perfectly balancing privacy, exceptional brightness and clarity. 60-Degree viewing angle. Touch compatible. Includes 3M™ COMPLY™ Adhesive Strips so your 3M™ Bright Screen Privacy Filter remains securely in place and does not need to be removed. Helps reduce blue light, without distorting the natural color of your display. 100% hand inspected for quality assurance. Enables incredibly vivid screen viewing with proprietary technology that enables 85% transmission of the device's brightness. On average, 25% more brightness than the other black privacy filters on the market. Nanolouver technology that powers a premium visual experience, perfectly balancing privacy, exceptional brightness and clarity. Design. Reversibility. Matte-to-Glossy. Display diagonal (metric). 43.9 cm. Type. Frameless display privacy filter. Suitable for. Laptop. Maximum screen size. 43.9 cm (17.3"). Features. Compatibility. for 17.3" Laptop. Installation type. Adhesive strip. Privacy filtering orientation. Landscape. Blue light filter. Yes. Limits viewing angle. 60°. Aspect ratio. 16:9. Display types supported. LCD. Display filter features. Anti-glare. Weight & dimensions. Height (imperial). 21.6 cm (8.5"). Width (imperial). 38.4 cm (15.1"). Height. 215 mm. Width. 383 mm