Image of 3M BP125W9B display privacy filter 31.8 cm (12.5") Laptop Frameless display privacy filter
3M BP125W9B display privacy filter 31.8 cm (12.5") Laptop Frameless display privacy filter
Enables incredibly vivid screen viewing with proprietary technology that enables 85% transmission of the device's brightness. On average, 25% more brightness than the other black privacy filters on the market. Nanolouver technology that powers a premium visual experience, perfectly balancing privacy, exceptional brightness and clarity. 60-Degree viewing angle. Touch compatible. Includes 3M™ COMPLY™ Adhesive Strips so your 3M™ Bright Screen Privacy Filter remains securely in place and does not need to be removed. Helps reduce blue light, without distorting the natural color of your display. 100% hand inspected for quality assurance. Get the revolutionary new privacy filter that seamlessly protects your onscreen data, you'll hardly know it's there—but visual hackers around you will. Introducing the 3M™ Bright Screen Privacy Filter. Easy to apply, easy to use, easy to forget it’s there. Only from 3M, the experts in screen privacy.. Design. Product colour. Black. Filter colour. Black. Display diagonal (metric). 317 cm. Screen size HxW. 156 x 277 mm. Type. Frameless display privacy filter. Suitable for. Laptop. Maximum screen size. 31.8 cm (12.5"). Features. Screen format. Widescreen. Touchscreen compatible. Yes. Easy to apply. Yes. Easy to remove. Yes. Easy to clean. Yes. Durable screen protection‎. Yes. Blue light filter. Yes. Limits viewing angle. 60°. Protection features. Scratch resistant. Scratch-resistant. Yes. Aspect ratio. 16:9. Display filter features. Anti-glare. Weight & dimensions. Height. 156 mm. Width. 277 mm. Other features. Anti-reflective. No