Image of 3M BP133W1E display privacy filter 33.8 cm (13.3") Laptop Frameless display privacy filter
3M BP133W1E display privacy filter 33.8 cm (13.3") Laptop Frameless display privacy filter
Enables incredibly vivid screen viewing with proprietary technology that enables 85% transmission of the device's brightness. On average, 25% more brightness than the other black privacy filters on the market. Nanolouver technology that powers a premium visual experience, perfectly balancing privacy, exceptional brightness and clarity. 60-Degree viewing angle. Touch compatible. Includes 3M™ COMPLY™ Adhesive Strips so your 3M™ Bright Screen Privacy Filter remains securely in place and does not need to be removed. Helps reduce blue light, without distorting the natural color of your display. 100% hand inspected for quality assurance. Get the revolutionary new privacy filter that so seamlessly protects your onscreen data, you'll hardly know it's there—but visual hackers around you will. Introducing the 3M™ Bright Screen Privacy Filter. Easy to apply, easy to use, easy to forget it’s there. Only from 3M, the experts in screen privacy.. Design. Reversibility. Matte-to-Glossy. Display diagonal (metric). 337 cm. Screen size HxW. 196 x 294 mm. Type. Frameless display privacy filter. Suitable for. Laptop. Maximum screen size. 33.8 cm (13.3"). Features. Light transmission. 85%. Touchscreen compatible. Yes. Installation type. Adhesive strip. Easy to apply. Yes. Easy to remove. Yes. Privacy filtering orientation. Landscape. Blue light filter. Yes. Limits viewing angle. 60°. Aspect ratio. 16:10. Display types supported. LCD/CRT. Display filter features. Anti-blue, Anti-glare. Weight & dimensions. Height (imperial). 19.6 cm (7.7"). Width (imperial). 29.4 cm (11.6"). Height. 196 mm. Width. 294 mm