Image of j5create JUP37185W 185W GaN PD 3.1 USB-C® 3-Port Charger-EU, Black
j5create JUP37185W 185W GaN PD 3.1 USB-C® 3-Port Charger-EU, Black
Provides an enormous 185W of power: 2-port USB-C® power delivery & 1-port USB™ Type-A. Charging USB-C® and USB™ Type-A port simultaneously automatically balances the charging output up to 185W: The USB-C® 1st port provides up to 140W of power no matter how other port(s) is/are being used, The USB-C® 2nd port provides up to 45W of power, or up to 33W while being used together with the USB™ Type-A port, The USB™ Type-A port provides up to 12W fast charging no matter how other port(s) is/are being used. Suitable for mobile phones, tablets, consoles, and notebooks: Provides up to 140W of power for the latest Apple MacBook Pro MagSafe® 140W charging, Provides up to 45W of power to charge a tablet and a phone simultaneousl. Short circuit protection, overheat protection, overvoltage protection, overcurrent protection & auto balance to ensure safe charging. Built-in intelligent IC to automatically identify devices. Charge two USB-C® devices and a USB™ Type-A device simultaneously with the 185W GaN PD3.1 USB-C® 3-Port Charger. The 1st USB-C® port is equipped with Power Delivery 3.1 technology and supports the Apple®MacBook Pro® MagSafe® 140W charging. You may charge your phones, tablets, or laptops at the same time by using the 2nd USB-C ® port or the USB™ Type-A port without affecting the 1st USB-C® port. The 2nd USB-C®port provide up to 45W ─ good for charging low-powered laptops such as another MacBook Air® or Chromebook™ laptop, and smaller devices. The USB™ Type-A port is equipped with fast charging for your smartphone devices. The charger also comes with surge, overcharging, overcurrent, and overheating protection, keeping your devices safe.. Performance. USB Power Delivery up to. 185 W. USB Power Delivery revision. 3.1. USB Power Delivery (USB PD). Yes. Number of simultaneously connected devices (max). 3. Fast charging technology. Power Delivery. Fast charging. Yes. USB Type-C ports quantity. 2. USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity. 1. Power source type. AC. Charger compatibility. Universal. Charger type. Indoor. Design. Gallium nitride (GaN) transistors. Yes. Housing material. Plastic. Product colour. White. Power. Output current (20V). 5 A. Output current (15V). 3 A. Output current (12V). 3 A. Output current (9V). 3 A. Output current (5V). 3 A. Port 3 output power. 12 W. Port 2 output power. 45 W. Port 1 output power. 140 W. Minimum output voltage. 5 V. Maximum output voltage. 20 V. Maximum power. 185 W. Input current. 1.5 A. Input frequency. 50/60 Hz. Input voltage. 100 - 240 V. Weight & dimensions. Weight. 440 g. Height. 28 mm. Depth. 141.8 mm. Width. 68 mm. Packaging data. Package weight. 816 g. Package height. 85 mm. Package depth. 177 mm. Package width. 104 mm. Operational conditions. Operating temperature (T-T). 0 - 30 °C. Packaging content. Included power plug types. EU. Quantity per pack. 1 pc(s). Sustainability. Sustainability compliance. Yes. Certificates. Compliance certificates. CE, REACH, RoHS. Logistics data. Country of origin. China. Master (outer) case GTIN (EAN/UPC). 24712795089084. Products per master (outer) case. 3 pc(s). Master (outer) case height. 155 mm. Master (outer) case length. 275 mm. Master (outer) case width. 207 mm. Warranty period. 2 year(s). Master (outer) case net weight. 2.9 kg. Export Control Classification Number (ECCN). EAR99. Other features. Packaging content. 185W GaN PD3.1 USB-C® 3-Port Charger (JUP37185W)Detachable Power Cord: 47.24 in /120 cm
Retailer Retailer Product Description Price
Related Products
Image of j5create JUP37185W 185W GaN PD 3.1 USB-C® 3-Port Charger-UK, Black
j5create JUP37185W 185W GaN PD 3.1 USB-C® 3-Port Charger-UK, Black
Provides an enormous 185W of power: 2-port USB-C® power delivery & 1-port USB™ Type-A. Charging USB-C® and USB™ Type-A port simultaneously automatically balances the charging output up to 185W: The USB-C® 1st port provides up to 140W of power no...
More Information
Image of j5create JUP3365E-EN 65W GaN USB-C® 3-Port Charger
j5create JUP3365E-EN 65W GaN USB-C® 3-Port Charger
The 65W GaN USB-C® 3-Port Charger can simultaneously charge two USB-C® devices and one USB Type-A device. The charger uses GaN technology which enables it to deliver a significant amount of power in a small package. The USB-C® ports support Power Delivery...
Compare 2 Prices
Image of j5create JUP3365F-FN 65W GaN USB-C® 3-Port Charger - UK
j5create JUP3365F-FN 65W GaN USB-C® 3-Port Charger - UK