Image of j5create JPB264100 26800mAh PD 100W 4-Port Power Bank, Black
j5create JPB264100 26800mAh PD 100W 4-Port Power Bank, Black
Simultaneously charge up to 4 devices including a laptop with ease. Massive 26800mAh capacity ensures your devices stay powered for longer periods. Charge your devices at lightning speed with up to 100W of power. Enjoy peace of mind with multiple protections, such as short circuit protection, over charge protection, discharge protection, and over current protection. Compatible with a wide range of devices, including iPhone®, iPad®, smartphones, tablets, smartwatches, handheld game consoles, USB-C® laptops, and other devices. Charge laptops, tablets, or any other mobile devices anywhere and anytime you need to. No more finding a wall plug for charging your devices when they are running out of power! Charge the power bank via USB-C® 1st port with any PD power supply, highest power input support up to 100W. After the power bank is fully charged, single using USB-C® 1st port is also able to support PD charging to laptops up to 100W. The IC will smartly distribute power between the USB™ ports so other devices can be charge at the same time too. The power bank is also implementing with short circuit, overcharge, discharge, and overcurrent protection to prevent damage to both power bank itself and connected devices. With perfect calculation, 26800mAh (99.16Wh) is safe to hand carry on flight without needing declaration before boarding nor check-in.. With perfect calculation, 26800mAh (99.16Wh) is safe to hand carry on flight without needing declaration before boarding nor check-in.. Design. Compatible products. iPhone® 15/14/13/12/11, 15/14/13/12/11 Pro, 15/14/13/12/11 Pro Max, XS Max, XR, XS, X, 8, 8Plus, Samsung® Galaxy™ Note 20, Note 10, Note 10+, Note9, Note8, S23, S22, S21, S10, S10+, S10e, S9+, S9, S8, S8+ , HUAWEI® Nexus, Sony® Xperia® XZ3, LG™ G8 ThinQ™, LG™ 7, iPad Air® 10.5'', Pro 11''/12.9', Surface™ Pro 9 / 8 / 7 / Go, Nintendo Switch™, Nintendo Switch™ Lite, Steam Deck™, MacBook Air® 13'', MacBook® 12'', MacBook Pro® 13'', MacBook Pro® 15', MacBook Pro® 16', Dell™ XPS™ 13, XPS™ 15, Inspiron™ 13, Inspiron™ 7000, Dell™ Vostro™ 5471, HP® Elite X2, EliteBook X360, Spectre™ 13, Spectre™ 15, Spectre™ 360, Spectre™ folio 13-ak0000tu, Chromebook™ 13 G1, TPN-Q178, Lenovo™ ThinkPad® X1, Yoga™ 730. LED indicators. Battery level. Shape. Rectangle. Charger compatibility. Universal. Housing material. Polycarbonate (PC). Product colour. Black. Number of simultaneously connected devices (max). 4. Performance. USB Power Delivery up to. 100 W. USB Power Delivery (USB PD). Yes. Fast charging. Yes. Built-in radio. No. Battery capacity. 99.16 Wh. Charging source. USB. Ports & interfaces. USB ports quantity. 4. USB Type-C ports quantity. 2. USB Type-A output ports. 2. USB Type-C connector. Yes. USB Type-A connector. Yes. Input interface. USB Type-C. Power. Power protection features. Over current, Overcharge, Overdischarge. Port 4 output current. 3.6 A. Port 1 output current. 5 A. Port 2 output current. 3 A. Port 3 output current. 3 A. Output voltage. 5 - 20 V. Port 4 output power. 18 W. Port 3 output power. 18 W. Port 2 output power. 45 W. Port 1 output power. 100 W. Input current. 5 A. Input voltage. 20 V. Operational conditions. Storage relative humidity (H-H). 5 - 90%. Operating relative humidity (H-H). 10 - 90%. Storage temperature (T-T). -10 - 40 °C. Operating temperature (T-T). 0 - 40 °C. Sustainability. Sustainability compliance. Yes. Certificates. Compliance certificates. CE, REACH, RoHS. Weight & dimensions. Cable length. 1 m. Weight. 534 g. Height. 118 mm. Depth. 76 mm. Width. 48 mm. Packaging content. Packaging content. 1 - 26800mAh PD 100W 4-Port Power Bank (JPB264100)1 - Detachable 100W USB-C® cable (Length: 3.28 ft. /100 cm)1 - Quick Installation Guide (QIG). Quantity per pack. 1 pc(s). Cables included. USB Type-C. Packaging data. Package type. Box. Package weight. 710 g. Package height. 62.9 mm. Package depth. 103.5 mm. Package width. 165.5 mm. Logistics data. Master (outer) case GTIN (EAN/UPC). 24712795088674. Products per master (outer) case. 6 pc(s). Master (outer) case net weight. 4.5 kg. Master (outer) case height. 218 mm. Master (outer) case length. 228 mm. Master (outer) case width. 220 mm. Country of origin. China. Export Control Classification Number (ECCN). EAR99. Warranty period. 2 year(s)
Retailer Retailer Product Description Price
Back to the Office j5create JPB264100 26800mAh PD 100W 4-Port Power Bank, Black £108.99 Go to shop
Related Products
Image of j5create JCA399 USB-C® to HDMI™ 4K144Hz & USB™ 3.2 with Power Delivery 100W, Black
j5create JCA399 USB-C® to HDMI™ 4K144Hz & USB™ 3.2 with Power Delivery 100W, Black
Supports HDMI™ resolution up to 4K @ 144 Hz. DisplayPort™ Alternate Mode for HDMI™. Supports USB™ Type-A 3.2 Gen 1 port, transfer rates up to 5Gbps. Backward compatible with USB™ 3.1 / 3.0 /2.0. Supports power delivery 3.0 upstream charging...