Image of TCL 55RC650K TV 139.7 cm (55") 4K Ultra HD Smart TV Wi-Fi Black
TCL 55RC650K TV 139.7 cm (55") 4K Ultra HD Smart TV Wi-Fi Black
QLED: Quantum Dot technology delivers a billion different colors and shades for exceptionally vivid and lifelike picture performance. 4K HDR PRO combined with Quantum Dot provides a superior High Dynamic Range (HDR) experience delivering accurate colors and finest details. With ROKU TV enjoy the most popular channels plus a massive selection of free movies, series and live TV, news, sports, and family entertainment. DOLBY VISION & HDR10+ for brighter brights, deeper darks and a wider range of colors. GAME MASTER: For gamers, a responsive TV is just as important as one with a good picture. With eArc and ALLM, you'll experience lowest latency and the best picture settings for gaming, automatically. DOLBY ATMOS: Sound has never sounded this good. Feel a deeper connection to the stories and music you love with sound that moves all around you with breathtaking realism. VOICE CONTROL: Enjoy easy voice control with Siri, Alexa, or Hey Google. FREEVIEW PLAY: combines catch-up, on-demand services and live television together in one place with no monthly costs. TCL Roku TV RC65 Series combines QLED, 4K HDR Pro, a slim contemporary design and Roku TV OS.. On top, with Game Master and latest HDR formats supported (including Dolby Vision and HDR10+) this. TV is the best companion to enjoy any HDR movies, sports and games.. Powerful, feature-packed and simple-to-use, this TCL Roku TV brings all your favorite entertainment. together in one place. With a simple home screen, easy-to-use remote and free automatic software. updates. TCL Roku TV models are simple to use and easy to love.. This TCL Roku TV works with popular voice assistants such as Alexa, Hey Google, Apple HomeKit and. Apple AirPlay.. TCL Roku TV is designed for those who do not want to compromise between picture quality and easy. access to the content they love.. Enjoy a vast selection of Entertainment in 4K HDR picture quality to keep the whole house happy.. Display. Dynamic contrast ratio marketing name. Mega Contrast. Motion interpolation technology. PPI (Picture Performance Index) 3200. Native refresh rate. 60 Hz. Response time. 16 ms. Screen shape. Flat. Display technology. QLED. Display resolution. 3840 x 2160 pixels. HD type. 4K Ultra HD. Display diagonal. 139.7 cm (55"). TV tuner. Auto channel search. Yes. Digital signal format system. DVB-T2. Smart TV. Video apps. Amazon Prime Video, Apple TV, Disney+, HBO, Netflix, Twitch, YouTube. App distribution platform. Roku Streaming Store. Apple AirPlay 2 support. Yes. Screen mirroring. Yes. Operating system installed. Roku OS. Internet TV. Yes. Smart TV. Yes. Audio. Enhanced Audio Return Channel (eARC). Yes. Sound modes. Dolby Audio. Audio decoders. Dolby Atmos. RMS rated power. 20 W. Number of speakers. 2. Network. Miracast. Yes. Ethernet LAN. Yes. Bluetooth. Yes. Wi-Fi. Yes. Design. Stand colour. Titanium. Introduction year. 2024. Frameless design. Yes. VESA mounting. Yes. Product colour. Black. Performance. 4K Ultra HD upscaling. Yes. Video upscaling. Yes. Game mode. Yes. High Dynamic Range (HDR) technology. Dolby Vision, HDR 10+, High Dynamic Range 10 (HDR10), Hybrid Log-Gamma (HLG). High Dynamic Range (HDR) supported. Yes. Ports & interfaces. AC (power) in. Yes. Common interface Plus (CI+) version. 1.4. Common interface Plus (CI+). Yes. Common interface (CI). Yes. Digital audio optical out. 1. USB 2.0 ports quantity. 1. Ethernet LAN (RJ-45) ports. 1. DVI port. No. PC in (D-Sub). No. HDCP version. 2.2. HDCP. Yes. HDMI ports quantity. 3. Management features. Works with Amazon Alexa. Yes. Works with the Google Assistant. Yes. Sleep timer. Yes. Auto power off. Yes. Voice control. Yes. Power. AC input voltage. 220-240 V. Energy consumption (HDR) per 1000 hours. 150 kWh. Energy consumption (SDR) per 1000 hours. 75 kWh. Energy efficiency class (HDR). G. Energy efficiency class (SDR). F. Weight & dimensions. Weight (without stand). 11.1 kg. Height (without stand). 712 mm. Depth (without stand). 83 mm. Width (without stand). 1225 mm. Weight (with stand). 11.3 kg. Height (with stand). 763 mm. Depth (with stand). 356 mm. Width (with stand). 1225 mm. Packaging data. Package weight. 15.5 kg. Package height. 863 mm. Package depth. 132 mm. Package width. 1392 mm. manual pdf. UK Energy Label
Retailer Retailer Product Description Price
Related Products
Image of TCL P61 109.2 cm (43") 4K Ultra HD Smart TV Wi-Fi Black
TCL P61 109.2 cm (43") 4K Ultra HD Smart TV Wi-Fi Black
More Information
Image of TCL P61 127 cm (50") 4K Ultra HD Smart TV Wi-Fi Black
TCL P61 127 cm (50") 4K Ultra HD Smart TV Wi-Fi Black
More Information
Image of TCL P61 139.7 cm (55") 4K Ultra HD Smart TV Wi-Fi Black
TCL P61 139.7 cm (55") 4K Ultra HD Smart TV Wi-Fi Black