Kioxia LSC11K2T04G8 internal solid state drive 2.05 TB M.2 PCI Express 4.0 NVMe BiCS FLASH TLC
BiCS FLASH™. NVMe™ 1.4 Technology. M.2 Type 2280 with Heatsink, following PlayStation5 heatsink size requirements. PCIe® Gen4 x4. SSD Utility Management Software. Meet the all-new EXCERIA with Heatsink Series, KIOXIA’s first generation SSD to feature a heatsink for enhanced thermal dissipation. Designed specifically for the demanding environments of PlayStation 5*6 users and PC Gamers, the KIOXIA EXCERIA Heatsink SSD series offers the performance of PCIe® 4.0 and ample storage with capacities up to 4,096 GB.. Features. Sequential write speed (ATTO). 4900 MB/s. Sequential read speed (ATTO). 6200 MB/s. Random write (4KB). 450000 IOPS. Random read (4KB). 830000 IOPS. M.2 SSD size. 2280 (22 x 80 mm). Component for. PC/Game console. Memory type. BiCS FLASH TLC. NVMe version. 1.4. NVMe. Yes. Interface. PCI Express 4.0. SSD form factor. M.2. SSD capacity. 2.05 TB. Power. Operating voltage. 3.3 V. Weight & dimensions. Weight. 45 g. Height. 11.2 mm. Depth. 80.7 mm. Width. 24.7 mm. Operational conditions. Storage temperature (T-T). -40 - 85 °C. Operating temperature (T-T). 0 - 85 °C. Other features. Compliance certificates. RoHS