Image of Acer Swift SFG14-63-R7DB AMD Ryzen™ 5 8645HS Laptop 35.6 cm (14") 2.8K 16 GB LPDDR5x-SDRAM 1 TB SSD Wi-Fi 6 (802.11ax) Windows 11 Home Grey
Acer Swift SFG14-63-R7DB AMD Ryzen™ 5 8645HS Laptop 35.6 cm (14") 2.8K 16 GB LPDDR5x-SDRAM 1 TB SSD Wi-Fi 6 (802.11ax) Windows 11 Home Grey
Windows 11 Home 64-bit. AMD Ryzen 5 8645HS (22MB Cache, 4.3GHz). 35.6 cm (14") 2.8K 2880 x 1800 OLED. 16GB LPDDR5x-SDRAM & 1000GB SSD. Say hi to the Swift Go 14 AMD—your AI PC featuring AMD Ryzen™ 8040 Series Processors1 equipped with Ryzen™ AI1 and the visual brilliance of up to 2.8K1 OLED—all in an eye-catching, thin-and-light body that’s great on the go!. Premium Performance on the Go. With the unparalleled performance of AMD Ryzen™ 8040 Series processors1 and built-in AMD Radeon™ 700M Series Graphics, Swift Go 14 AI PC delivers premium experiences and optimized power performance—so you can effortlessly breeze through the most demanding of tasks.. Today’s AI PC, Ready for Tomorrow. Unlock the power of AMD Ryzen™ AI1 in the Swift Go 14 AI PC, which delivers up to 60% improved AI performance2. Teamed up with Acer's own AI solutions, this provides an immersive and enjoyable AI experience that’s ready for the ever-evolving possibilities of AI technology.. Copilot in Windows. Do more, quicker than ever across multiple applications with the centralized generative AI assistance of Copilot in Windows 113. Accessible at the touch of a button with the Copilot Key.. Acer PurifiedView™. Powered by AMD Ryzen™ AI—experience automatic framing, advanced background blur, and gaze correction for AI-enhanced video calls, while Acer TNR steps in for sharper images in low light.. Acer PurifiedVoice™. Employing sophisticated AI algorithms to identify and suppress unwanted background noise, Acer PurifiedVoice™ delivers distraction-free audio for more engaging communication experiences.. Indulge Your Eyes. Get the Swift Go 14 in 16:10 ultra-smooth 90Hz OLED1—offering vivid color accuracy, remarkably deep blacks, and ultra-crisp image quality—or choose the intuitive touchscreen4 for effortless tapping and swiping.. The Connectivity. Boasting 2 USB Type C (USB 4) ports, HDMI 2.1, Wi-Fi 6E5, Bluetooth 5.3, and a MicroSD slot, the Swift Go 14 has all the essential connections to keep your productivity powered on!. Style Meets Substance. The expertly crafted Swift Go 14 smoothly opens with one hand while its thin and light aluminum body easily slips into your bag—and with a fully extendable 180° hinge, privacy shutter and a 44% larger6 OceanGlass™ touchpad, it's perfectly tailored for your on-the-go lifestyle.. Enhance Your AI PC Experience. Swift Go 14 is loaded with an array of perks to enhance your user experience. Enjoy video calling on the 1440p QHD webcam, quick charge at up to 100W, and customize your PC experience even further with the AcerSense™ app.. Work Safer with Microsoft Pluton. The Microsoft Pluton security chip helps keep your personal data protected at the hardware level, while the Windows Hello fingerprint reader allows for secure biometric access to your PC.. Design. Form factor. Clamshell. Colour name. Steel Grey. Product colour. Grey. Product type. Laptop. Display. Maximum refresh rate. 90 Hz. Low Blue Light technology. Yes. Display surface. Gloss. Native aspect ratio. 16:10. Panel type. OLED. Display technology marketing name. CineCrystal. HD type. 2.8K. Touchscreen. No. Display resolution. 2880 x 1800 pixels. Display diagonal. 35.6 cm (14"). Processor. Processor cache type. L2 & L3. Processor cache. 22 MB. Processor frequency. 4.3 GHz. Processor boost frequency. 5 GHz. Processor threads. 12. Processor cores. 6. Processor model. 8645HS. Processor generation. AMD Ryzen 8000 Series. Processor family. AMD Ryzen™ 5. Processor manufacturer. ARM. Neural processor unit (NPU). GPU performance up to. 16 TOPs. NPU performance up to. 16 TOPs. Total processor performance up to. 31 TOPs. Neural processor unit (NPU). AMD Ryzen AI. Memory. Internal memory type. LPDDR5x-SDRAM. Internal memory. 16 GB. Storage. Compatible memory cards. MicroSD (TransFlash). Card reader integrated. Yes. Optical drive type. No. SSD form factor. M.2. SSD interface. PCI Express. NVMe. Yes. SSD capacity. 1 TB. Number of SSDs installed. 1. Total SSDs capacity. 1 TB. Storage media. SSD. Total storage capacity. 1 TB. Graphics. On-board graphics card model. AMD Radeon 760M. Discrete graphics card model. Not available. Discrete graphics card. No. On-board graphics card. Yes. Audio. Built-in microphone. Yes. Number of microphones. 3. Number of built-in speakers. 2. Camera. Front camera. Yes. Network. Bluetooth. Yes. Antenna type. 2x2. Wi-Fi standards. Wi-Fi 6 (802.11ax). Top Wi-Fi standard. Wi-Fi 6 (802.11ax). Mobile network connection. No. Ports & interfaces. Combo headphone/mic port. Yes. HDMI version. 2.1. HDMI ports quantity. 1. USB4 Gen 3x2 ports quantity. 2. USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity. 2. Keyboard. Keyboard backlit colour. White. Numeric keypad. No. Keyboard backlit. Yes. Pointing device. Touchpad. Software. Operating system architecture. 64-bit. Operating system installed. Windows 11 Home. Battery. Battery charge indicator. Yes. Battery life (max). 12.5 h. Battery capacity. 53 Wh. Battery technology. Lithium Polymer (LiPo). Power. USB charging current. 3 A. USB charging voltage. 5 V. USB Power Delivery (USB PD). Yes. USB Type-C charging port. Yes. AC adapter power. 100 W. Security. Trusted Platform Module (TPM). Yes. Fingerprint reader. Yes. Cable lock slot type. Kensington. Cable lock slot. Yes. Weight & dimensions. Height. 14.9 mm. Depth. 217.9 mm. Width. 312.9 mm. Weight. 1.32 kg. General. Product family. Swift. Product series. Go. Packaging content. AC adapter included. Yes