Image of Acer Predator Helios 16 PH16-71-95XP
Acer Predator Helios 16 PH16-71-95XP
See why the Helios 16 with DLSS 3 is one of the most powerful gaming laptops. It comes fully equipped with superior cooling technology, a beautiful Mini LED display, and a treasure trove of performance-enhancing features. At 16 inches with a 16:10 aspect ratio, the WQXGA Mini LED panel clocks in with a blazing 250Hz refresh and reach a peak brightness of 1000 nits. Alongside the suite of features from NVIDIA Advanced Optimus, you're guaranteed that games, movies, and whatever's on-screen – all benefit from extreme levels of contrast. Feel the power emanate from within the neon-hued shell of the Helios 16. With a 13th Gen Intel Core i9 processor and new performance hybrid architecture, Helios holds nothing back. Tack on a GeForce RTX 4080 cranked up to 175W MGP, 32GB of 5600MHz DDR5 memory, and heaps of high-speed PCIe storage to witness greatness. The Helios 16, as a...
Retailer Retailer Product Description Price
Related Products
Image of Acer Predator Helios PH16-71 16" Gaming Laptop
Acer Predator Helios PH16-71 16" Gaming Laptop