Image of Acer Nitro 16 AN16-41-R8XU AMD Ryzen™ 7 7840HS Laptop 40.6 cm (16") WQXGA 16 GB DDR5-SDRAM 1 TB SSD NVIDIA GeForce RTX 4060 Wi-Fi 6 (802.11ax) Windows 11 Home Black
Acer Nitro 16 AN16-41-R8XU AMD Ryzen™ 7 7840HS Laptop 40.6 cm (16") WQXGA 16 GB DDR5-SDRAM 1 TB SSD NVIDIA GeForce RTX 4060 Wi-Fi 6 (802.11ax) Windows 11 Home Black
Gaming Laptop Clamshell Black. AMD Ryzen™ 7 7840HS 3.8 GHz. 40.6 cm (16") WQXGA 2560 x 1600 pixels IPS LED backlight 16:10. 16 GB DDR5-SDRAM. 1 TB SSD. NVIDIA GeForce RTX 4060 8 GB NVIDIA G-SYNC. Wi-Fi 6 (802.11ax) Ethernet LAN 1000 Mbit/s. Lithium-Ion (Li-Ion) 90 Wh 10 h 330 W. Windows 11 Home. Design. Market positioning. Gaming. Form factor. Clamshell. Product colour. Black. Product type. Laptop. Display. Maximum refresh rate. 165 Hz. Display diagonal (metric). 40.6 cm. RGB colour space. sRGB. Colour gamut. 100%. Native aspect ratio. 16:10. LED backlight. Yes. Panel type. IPS. Display technology marketing name. ComfyView. HD type. WQXGA. Touchscreen. No. Display resolution. 2560 x 1600 pixels. Display diagonal. 40.6 cm (16"). Processor. Processor base power. 54 W. Processor cache type. L2 & L3. Processor cache. 24 MB. Processor frequency. 3.8 GHz. Processor boost frequency. 5.1 GHz. Processor cores. 8. Processor model. 7840HS. Processor generation. AMD Ryzen 7000 Series. Processor family. AMD Ryzen™ 7. Processor manufacturer. AMD. Memory. Internal memory type. DDR5-SDRAM. Internal memory. 16 GB. Storage. Compatible memory cards. MicroSD (TransFlash). Card reader integrated. Yes. Optical drive type. No. SSD form factor. M.2. SSD interface. PCI Express. NVMe. Yes. SSD capacity. 1 TB. Number of SSDs installed. 1. Total SSDs capacity. 1 TB. Storage media. SSD. Total storage capacity. 1 TB. Graphics. NVIDIA G-SYNC. Yes. Discrete graphics memory type. GDDR6. Discrete graphics card memory. 8 GB. Discrete graphics card model. NVIDIA GeForce RTX 4060. Discrete GPU manufacturer. NVIDIA. Discrete graphics card. Yes. Audio. Built-in microphone. Yes. Number of built-in speakers. 1. Network. Ethernet LAN data rates. 1000 Mbit/s. Ethernet LAN. Yes. Wi-Fi standards. Wi-Fi 6 (802.11ax). Top Wi-Fi standard. Wi-Fi 6 (802.11ax). Ports & interfaces. HDMI ports quantity. 1. Ethernet LAN (RJ-45) ports. 1. USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity. 1. USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity. 2. USB 2.0 ports quantity. 1. Keyboard. Keyboard backlit colour. RGB. Numeric keypad. Yes. Keyboard backlit. Yes. Pointing device. Touchpad. Software. Operating system installed. Windows 11 Home. Battery. Battery life (max). 10 h. Battery capacity. 90 Wh. Battery technology. Lithium-Ion (Li-Ion). Power. USB Power Delivery (USB PD). Yes. DC-in jack. Yes. AC adapter power. 330 W. Security. Password protection type. BIOS, HDD, Supervisor, User. Password protection. Yes. Trusted Platform Module (TPM). Yes. Cable lock slot type. Kensington. Cable lock slot. Yes. Weight & dimensions. Weight. 2.7 kg. General. Product family. Nitro. Product series. 16
Retailer Retailer Product Description Price
Related Products
Image of Acer Nitro 16 AN16-41-R57Q AMD Ryzen™ 7 7735HS Laptop 40.6 cm (16") WQXGA 16 GB DDR5-SDRAM 1 TB SSD NVIDIA GeForce RTX 4070 Wi-Fi 6 (802.11ax) Windows 11 Home Black
Acer Nitro 16 AN16-41-R57Q AMD Ryzen™ 7 7735HS Laptop 40.6 cm (16") WQXGA 16 GB DDR5-SDRAM 1 TB SSD NVIDIA GeForce RTX 4070 Wi-Fi 6 (802.11ax) Windows 11 Home Black
Gaming Laptop Clamshell Black. AMD Ryzen™ 7 7735HS 3.2 GHz. 40.6 cm (16") WQXGA 2560 x 1600 pixels IPS LED backlight 16:10. 16 GB DDR5-SDRAM. 1 TB SSD. NVIDIA GeForce RTX 4070 8 GB NVIDIA G-SYNC AMD Radeon 680M. Wi-Fi 6 (802.11ax) Ethernet LAN 10,100,1000...
More Information
Image of Acer Nitro V 15 ANV15-41-R4B8 AMD Ryzen™ 7 7735HS Laptop 39.6 cm (15.6") Full HD 16 GB DDR5-SDRAM 512 GB SSD NVIDIA GeForce RTX 4060 Wi-Fi 6 (802.11ax) Windows 11 Home Black
Acer Nitro V 15 ANV15-41-R4B8 AMD Ryzen™ 7 7735HS Laptop 39.6 cm (15.6") Full HD 16 GB DDR5-SDRAM 512 GB SSD NVIDIA GeForce RTX 4060 Wi-Fi 6 (802.11ax) Windows 11 Home Black
Gaming Laptop Clamshell Black. AMD Ryzen™ 7 7735HS 3.2 GHz. 39.6 cm (15.6") Full HD 1920 x 1080 pixels IPS Matt 16:9. 16 GB DDR5-SDRAM. 512 GB SSD. NVIDIA GeForce RTX 4060 8 GB AMD Radeon 680M. Wi-Fi 6 (802.11ax) Ethernet LAN 1000 Mbit/s. Lithium Polymer...
More Information
Image of Acer Nitro 16 AN16-41 Gaming Laptop - AMD Ryzen 7 7735HS, 16GB, 1TB SSD, NVIDIA GeForce RTX 4060 8G, "WQXGA IPS 165Hz DDS, Windows 11, Black
Acer Nitro 16 AN16-41 Gaming Laptop - AMD Ryzen 7 7735HS, 16GB, 1TB SSD, NVIDIA GeForce RTX 4060 8G, "WQXGA IPS 165Hz DDS, Windows 11, Black
AMD Ryzen 7 7735HS CPU. Nvidia GeForce RTX 4060 GPU. 16GB DDR5 RAM, 1TB SSD. 16" 165Hz WUXGA (1920 x 1200) display. Windows 11. Explore and enjoy a new level of gaming with the Nitro 5, featuring a powerful Intel CPU and Nvidia GPU combination to provide...