Image of Accuratus BAM-CHARG100-10W mobile device charger Fast charging
Accuratus BAM-CHARG100-10W mobile device charger Fast charging
Wireless fast 10W induction QI charger. Composed of bamboo in a sleek slimline design. Charging distance of 8mm or less. Integrated LED to show charging state. Perfect for charging phones, earbuds and other wireless charging compatible devices. Micro USB power input port, cable is included (power plug not included). Power input 5V / 2A, power output 5V / 1.2A. Overcharge protection circuit with temperature control. The Accuratus Charge 100 is a 10W wireless QI fast induction charger, perfect to quickly and easily charge compatible devices. Simply lay your phone or wireless earbuds on the charger and they will wirelessly charge, no hassle finding the wire and socket on the base of your phone. The Charge 100 is the ideal companion for your office and home to keep your devices charged but still in easy reach. Manufactured from bamboo, the Charge 100 not only looks great but also reduces the amount of plastics being produced and put into the world.. Performance. Fast charging. Yes. Power. Output voltage. 5 V. Input current. 2 A. Input voltage. 5 V. Weight & dimensions. Weight. 50 g. Depth. 93 mm. Width. 93 mm. Accuratus Charge 100 - Bamboo 10W Wireless QI Fast Induction Charger