Image of 3M Privacy Filter for 21.5in Portrait Monitor, 16:9, PF215W9P
3M Privacy Filter for 21.5in Portrait Monitor, 16:9, PF215W9P
Effective "black out" privacy from side views outside the 60-degree viewing angle. Matte surface helps reduce glare and fingerprints. Helps reduce blue light, without distorting the natural color of your display.. Durable privacy filter that can withstand hundreds of cleanings. 100% hand inspected for quality assurance.. 3M™ Privacy Filters provide world-class "black out" privacy from side views outside the 60-degree viewing angle, while creating an excellent viewing experience from straight on views. Reversible between a glossy side and a glare-reducing matte side that helps reduce reflections and hide fingerprints, so you can enjoy pristine image clarity.. Design. Product colour. Black. Reversibility. Matte-to-Glossy. Filter colour. Black. Display diagonal (metric). 54.6 cm. Screen size HxW. 477 x 268 mm. Type. Frameless display privacy filter. Suitable for. Monitor. Maximum screen size. 54.6 cm (21.5"). Features. Screen format. Widescreen. Touchscreen compatible. Yes. Installation type. Adhesive strip + Slide mount tab. Fingerprint resistant. Yes. Easy to apply. Yes. Easy to remove. Yes. Easy to clean. Yes. Surface finish. Glossy / Matt. Country of origin. United States. Durable screen protection‎. Yes. Privacy filtering orientation. Portrait. Blue light filter. Yes. Limits viewing angle. 60°. Protection features. Dust resistant, Scratch-resistant. Scratch-resistant. Yes. Widescreen. Yes. Aspect ratio. 16:9. Display types supported. LCD. Display filter features. Anti-glare, Privacy. Weight & dimensions. Weight. 80 g. Height. 268 mm. Width. 477 mm. Packaging data. Package weight. 337 g. Package height. 368 mm. Package depth. 3 mm. Package width. 552 mm. Other features. Special features. Compatible For Device With Raized Bezel. Compliance certificates. Trade Agreements Act (TAA). Anti-reflective. Yes. Logistics data. Shipping (inner) case GTIN (EAN/UPC). 50051128008190. Products per shipping (inner) case. 5 pc(s). Shipping (inner) case net weight. 401 g. Shipping (inner) case gross weight. 2.85 kg. Shipping (inner) case height. 4.8 cm. Shipping (inner) case length. 56.4 cm. Shipping (inner) case width. 37.9 cm. Pallet gross weight. 341.6 kg. Pallet gross height. 122.4 cm. Pallet gross length. 121.9 cm. Pallet gross width. 106.7 cm. Pallet net height. 122.4 cm. Pallet net length. 121.9 cm. Pallet net width. 106.7 cm. Pallet net weight. 46.1 kg. Pallet weight (EU). 341.6 kg. Products per pallet (EU). 575 pc(s)