Image of 3M PF238W9B display privacy filter 60.5 cm (23.8") Monitor Frameless display privacy filter
3M PF238W9B display privacy filter 60.5 cm (23.8") Monitor Frameless display privacy filter
Effective "black out" privacy from side views outside the 60-degree viewing angle. Reversible between a glossy side and glare-reducing matte. Matte surface helps reduce glare and fingerprints. Helps reduce blue light, without distorting the natural color of your display. Adds an extra layer of protection from everyday scratches and dust. Easy to attach, remove and clean. Durable privacy filter that can withstand hundreds of cleanings. Compatible with most touchscreen displays. 100% hand inspected for quality assurance. 3M™ Privacy Filters provide world-class "black out" privacy from side views outside the 60-degree viewing angle, while creating an excellent viewing experience from straight on views. Reversible between a glossy side and a glare-reducing matte side that helps reduce reflections and hide fingerprints, so you can enjoy pristine image clarity.. Design. Product colour. Black. Filter colour. Black. Type. Frameless display privacy filter. Suitable for. Monitor. Maximum screen size. 60.5 cm (23.8"). Features. Touchscreen compatible. Yes. Easy to remove. Yes. Easy to clean. Yes. Durable screen protection‎. Yes. Privacy filtering orientation. Landscape. Blue light filter. Yes. Scratch-resistant. Yes. Widescreen. Yes. Aspect ratio. 16:9. Display filter features. Anti-glare, Privacy. Weight & dimensions. Weight. 265.35153645 g. Height. 297 mm. Width. 528 mm. Packaging data. Package weight. 392.35740005 g. Package height. 368.3 mm. Package depth. 3.43 mm. Package width. 552.5 mm. Logistics data. Shipping (inner) case GTIN (EAN/UPC). 51128830833. Products per shipping (inner) case. 5 pc(s). Shipping (inner) case net weight. 1.33 kg. Shipping (inner) case gross weight. 2.45 kg. Shipping (inner) case height. 4.76 cm. Shipping (inner) case length. 56.4 cm. Shipping (inner) case width. 37.9 cm. Harmonized System (HS) code. 85299097. Pallet net height. 111 cm. Pallet net length. 121.9 cm. Pallet net width. 106.7 cm. Pallet net weight. 152.6 kg. Pallet weight (EU). 297.6 kg. Products per pallet (EU). 575 pc(s)
Retailer Retailer Product Description Price
Related Products
Image of 3M 7100191704 display privacy filter 49.5 cm (19.5") Monitor Frameless display privacy filter
3M 7100191704 display privacy filter 49.5 cm (19.5") Monitor Frameless display privacy filter