Image of 3M High Clarity Privacy Filter for 23.8in Monitor, 16:9, HC238W9B
3M High Clarity Privacy Filter for 23.8in Monitor, 16:9, HC238W9B
Effective "black out" privacy from side views outside the 60-degree viewing angle. Nearly 20% more clarity than standard 3M™ Black Privacy Filters. Helps reduce blue light, without distorting the natural color of your display.. Durable privacy filter that can withstand hundreds of cleanings. 100% hand inspected for quality assurance.. 3M™ High Clarity Privacy Filters offer the highest clarity for privacy filters among leading competitors available today. Enjoy incredibly crisp, glossy image clarity and beautiful high-contrast, high-resolution image quality. High Clarity privacy filters provide world-class privacy while maintaining the glossy clarity of your screen, creating a high-resolution viewing experience.. Design. Product colour. Black. Filter colour. Black. Display diagonal (metric). 60.4 cm. Screen size HxW. 296 x 527 mm. Type. Frameless display privacy filter. Suitable for. Monitor. Maximum screen size. 60.5 cm (23.8"). Features. Screen format. Widescreen. Touchscreen compatible. No. Installation type. Adhesive strip + Slide mount tab. Easy to apply. Yes. Easy to remove. Yes. Easy to clean. Yes. Surface finish. Glossy. Country of origin. United States. Durable screen protection‎. Yes. Privacy filtering orientation. Landscape. Blue light filter. Yes. Limits viewing angle. 60°. Protection features. Dust resistant, Scratch-resistant. Scratch-resistant. Yes. Widescreen. Yes. Aspect ratio. 16:9. Display types supported. LCD. Display filter features. Privacy. Weight & dimensions. Weight. 98 g. Height. 297 mm. Width. 528 mm. Packaging data. Package weight. 404 g. Package height. 368 mm. Package depth. 6 mm. Package width. 552 mm. Other features. Special features. Compatible For Device With Raized Bezel. Compliance certificates. Trade Agreements Act (TAA). Anti-reflective. No. Logistics data. Shipping (inner) case GTIN (EAN/UPC). 50051128008022. Products per shipping (inner) case. 5 pc(s). Shipping (inner) case net weight. 492 g. Shipping (inner) case gross weight. 2.53 kg. Shipping (inner) case height. 4.8 cm. Shipping (inner) case length. 56.4 cm. Shipping (inner) case width. 37.9 cm. Pallet gross weight. 307.1 kg. Pallet gross height. 122.3 cm. Pallet gross length. 121.9 cm. Pallet gross width. 106.7 cm. Harmonized System (HS) code. 85299097. Pallet net height. 122.3 cm. Pallet net length. 121.9 cm. Pallet net width. 106.7 cm. Pallet net weight. 56.6 kg. Pallet weight (EU). 307.1 kg. Products per pallet (EU). 575 pc(s)