Image of 3M Bright Screen Privacy Filter for 13.3in Full Screen Laptop, 16:9, BP133W9E
3M Bright Screen Privacy Filter for 13.3in Full Screen Laptop, 16:9, BP133W9E
Enables incredibly vivid screen viewing with proprietary technology that enables 85% transmission of the device's brightness.. On average, 25% more brightness than the other black privacy filters on the market.. Nanolouver technology that powers a premium visual experience, perfectly balancing privacy, exceptional brightness and clarity.. 60-Degree viewing angle. Touch compatible. Includes 3M™ COMPLY™ Adhesive Strips so your 3M™ Bright Screen Privacy Filter remains securely in place and does not need to be removed.. Helps reduce blue light, without distorting the natural color of your display.. 100% hand inspected for quality assurance.. Get the revolutionary new privacy filter that so seamlessly protects your onscreen data, you'll hardly know it's there—but visual hackers around you will. Introducing the 3M™ Bright Screen Privacy Filter. Easy to apply, easy to use, easy to forget it’s there. Only from 3M, the experts in screen privacy.. Design. Product colour. Black. Filter colour. Black. Display diagonal (metric). 33.7 cm. Screen size HxW. 174 x 302 mm. Type. Frameless display privacy filter. Suitable for. Laptop. Maximum screen size. 33.8 cm (13.3"). Features. Light transmission. 85%. Screen format. Widescreen. Touchscreen compatible. Yes. Installation type. Adhesive strip. Easy to apply. Yes. Easy to remove. Yes. Easy to clean. Yes. Country of origin. United States. Durable screen protection‎. Yes. Privacy filtering orientation. Landscape. Blue light filter. Yes. Limits viewing angle. 60°. Protection features. Scratch resistant. Scratch-resistant. Yes. Aspect ratio. 16:9. Display filter features. Anti-glare. Weight & dimensions. Weight. 28 g. Height (imperial). 17.4 cm (6.85"). Width (imperial). 30.2 cm (11.9"). Height. 174 mm. Width. 302 mm. Packaging data. Package weight. 123 g. Package height. 4 mm. Package depth. 241 mm. Package width. 330 mm. Other features. Compliance certificates. Trade Agreements Act (TAA). Anti-reflective. Yes. Logistics data. Shipping (inner) case GTIN (EAN/UPC). 50638060338372. Shipping (inner) case net weight. 138 g. Shipping (inner) case gross weight. 749 g. Shipping (inner) case height. 3 cm. Shipping (inner) case length. 34.1 cm. Shipping (inner) case width. 25.2 cm. Pallet gross weight. 435.4 kg. Pallet gross height. 121.9 cm. Pallet gross length. 121.9 cm. Pallet gross width. 106.7 cm. Pallet net weight. 77.5 kg